Kışın gelmesiyle soğuk havalarla yine karşı karşıyız. Çocukları soğuk havalardan korumamız gerekir. Soğu havalarda koruyacağız diye gereğinden fazla giydirip çocuğun terlemesinden de kaçınmak gerekir. Bu nedenle genelde tavsiye edilen tek kat kalın bir giysi yerine kat kat giydirmek tavsiye edilmektedir. Çok sıcak olduğu zaman çıkarılarak terlemekten kaçınılabilir.

Cilde temas eden kıyafetler yün içermesin
Kıyafet alırken kiyafetin yün içerip içermediğine dikkat edilmelidir. Özellikle egzeması olan çocuklarda yün kaşıntıya neden olabilir. Bu nedenle cilde doğrudan temas eden kıyafetlerin %100 pamuk içermesine dikkat edilmelidir.

Çocuğunuzu bir şapkası olsun.
Vücut ısısı en çok vücudun baş bölgesinden kabedildiği için çok soğuk havalarda mutlaka şapka giydirilmelidir. Şapkanın kulakları da kapatmasına dikkat edilmelidir. Çocuğun şapkaya itiraz etmemesi için onun da sevebileceği renkte ve modeled olması önemlidir. Boyundan da ısı kabı çok olacağı için boyun bölgesini kurumak için boyunlu bir kazak veya etkı giydirilebilir.

Çocuğunuzun eldiveni olsun
Çocukların soğuk havada üşümemesi için dolabında mutlaka eldiven olsun. Eldivenin %100 pamuk olmasına ve yün içermemesine dikat edilmelidir. Eldiven alırken ellerin rahat hareket etmesine dikkat edilmelidir.

Ayakkabı seçiminde mümkünse su geçirmeyeni seçilmelidir
Ayakkabı alırken su geçirmeyen ve çocuğun ayağının rahat ettiği botların seçilmesi uygun olur.
Çoraplar da pamuklu olmalıdır
Çoraplar cilde doğrudan temas ettiği için %100 pamuk içeren çorapların seçilmesi özellikle allerjisi olan çocuklarda çok önemlidir. Yünlü çoraplar kaşınmaya neden olabilir.

Palto alırken su geçirmeyen kumaşlar seçilebilir
Paltoların su geçirmemesi önemlidir. Bu nedenle su geçirmeyen kumaşlar seçilebilir. Paltoların yaka kısımları yün içeriyorsa altına boyunlu %100 içeren pamuklu kıyafetler giydirilebilir.

Bebeklerin kıyafeti çok önemlidir
Bebklerin ve özellikle erken doğan bebeklerin ciltlerinin yağ tabakası ince olduğundan çok kolay ısı kaybederler. Bu sebepten yetişkinlere gore bir kat daha fazla kıyafet giydirilmelidir. Vücut ısıları koltuk altından ölçüldüğünde 37 derecenin altına düşmemelidir. Bebk arabası ile dışarı çıkartıltığında bir battaniye ile korunmalıdır. Bebekler için tulum şeklinde kıyafetler giydirilebilir.
Bebeklerin kıyafetleri kolay giydirilip çıkarılabilen, bacaklarını ve kollarını kolayca içine alabilen, hareketleri kısıtlamayan kıyafetler seçilmelidir.
Sonuç olarak çocukların dolablarında mutlaka olması gereken kıyafetler, kulakları da kapatan şapka, eldiven, su geçirmeyen botlar, palto, kazaklar bulundurulmalıdır. Kış aylarında 2-3 adet uyku tulumu, 1-2 adet battaniye, 2-3 adet sweat shirt her bebeğin dolabında olmalıdır
Cilde temas eden kıyafet seçiminde yün içermemesine özellikle dikkat ediniz. Allerjisi olan çocukarın çamaşırları sıvı deterjanlarla ve uzun durulama olacak şekilde yıkanmalıdır.
 

 1824