Kistik Fibrozis Nedir?

Gendeki bir mutasyon sonucu gelişen ve akciğer, mide barsak, pankreas ve ter bezlerinde bozukluk oluşturması sonucunda akciğerlerde hasar, solunum yetmezliği, kilo alamama, büyüme gelişme geriliği gibi sorunlara neden olan bir hastalıktır. Bu bölümde kistik fibrozisle ilgili bilgileri görebileceksiniz.
 

Yenidoğan dönemindeki belirtiler; mekonyum ileusu denilen ilk kakanın yapılamaması sonucu barsakta tıkanıklık, yenidoğan döneminde safra yollarının tıkanıklığına bağlı sarılık olması, büyüme geriliği, tekrarlayan zaturre/bronşiolit, rektal prolapsus, öpmeyle tuz tadı alınması.

Çocukluk dönemindeki belirtiler; kronik veya yoğun öksürük, büyüme geriliği, fazla iştahla birlikte kötü kokulu bol miktarda kaka olması, yorgunluk, atipik astım, çomak parmak, bronşektazi (akciğerlerde harabiyet), burunda polip, rektal prolapsus, öpmeyle tuz tadı alınması.

Büyük çocukluk döneminde belirtiler; gecikmiş ergenlik, sperm azlığı (erkekler), psödomonas aeruginosa denilen mikropla kronik bronşit, pansinüzit, kronik karın ağrısı, pankreasın hasarlanması, siroz, hemoptizi (Balgamda kan görülmesi), pnömotoraks.
 

Kistik fibrozisli çocukların akciğerlerinde mikroplar daha kolay yerleşir.  Bu mikroplar yerleşince bronşlarda iltihap gelişir. Mikropların temizlenememesi sonucunda akciğerlerde hasar gelişir. Hasar sonucu daha çok balgam birikir ve daha çok mikrobun yerleşmesiyle sonuçlanır. Bu kısır döngü akciğerlerin hasarının artmasıyla devam eder. En çok yerleşen mikroplar Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Haemophilus influenzae, Escherichia coli, ve Klibsiella’dır. Akciğerlerdeki hasar sonucu nefes darlığı, sık öksürük, sık zaturre gibi belirtiler ortaya çıkar. Kronik sinüzit ve burunda poliplere neden olur. Akciğerdeki harabiyetin daha da artmasıyla solunum yetmezliği artar.

 

 

 

                                                                     Doç. Dr. Ahmet AKÇAY

                                                                        Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

                                                                                       Çocuk Allerji Uzmanı

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
KİSTİK FİBROSİZ İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 12.3.2015 01:22:20

Bunu doktorunuza danışmanız daha sağlıklı olacaktır. Atopik dermatit tedavisinde en önemli şey nedenin bulunmasıdır. Çocuklarda genellikle besin alerjisidir bu neden. Bir çocuk alerji uzmanına giderek ciltten alerji testi yaptırabilirsiniz.

Bülent GÜNEŞ - 1.3.2015 22:58:41

Benim oğlum atopik dermotit rahatsızlığı var Havilland Eumotave ilaç karışımı yap sür Demişti son zamanlarda çok kızarıklar olmaya başladı ne yapmamız lazım !!!!!

Mehmet dağ - 4.1.2015 00:18:12

çocuğum 8 yaşında. Doktorlar kistik fibros teşhisi koydular. 2 senedir çocuk kilo almıyor, oturduğu yerde sanki koşuyormus gibi nefes alıyor. çocuk hep hasta, izmir Behçet uz'da kontrole gidiyor. bilgi alışveriş ve yardımlarınız için tel: 5435120405

YORUM EKLE