Kızamık, hemen bütün çocuklar için deri döküntüsü, soğuk algınlığı ve okula gidilemeyen birkaç günden ibarettir. Hatta yanlış bir biçimde çocukları kızamık geçiren çocukların yanına koyarlar ki hastalığı geçirsin… Kızamığın gerçekte ne derece ciddi bir hastalık olduğu pek çok kişi tarafından bilinmez. Çünkü kızamık, aşısız herkesin çocukluk döneminde mutlaka geçirdiği bir hastalıktır. Oysa kızamık, öldürücü olabilir.

Günümüzde, kızamığa yakalanan her yüz çocuktan 1 ya da 2’si ölmektedir. Körlük başta olmak üzere birçok kalıcı sakatlığa yol açabilmektedir. Hastalık geçirildikten sonraki 2-10 yıl içerisinde ise 100.000 vakadan birinde kısaca SSPE (subakut sklerozan panensefalit) denilen ilerleyici beyin iltihabı geliştiği bilinmektedir. Kızamık aşısı kesinlikle bu hastalığa yol açmaz, aksine bu hastalığa karşı korur.

Kızamığa neden olan virüs kolayca yayılır. Kızamıklı bir insanın yakın çevrenizde hapşırması, öksürmesi, hatta konuşması, hastalığın size bulaşması için yeterlidir. Neyse ki kızamık aşısı çocuklarımızı kızamığa karşı koruyor. Günümüzde kızamık, kızamık aşısı sayesinde birçok ülkede ortadan kaybolmuştur.  

Kızamıktan korunmanın tek yolu aşıdır. Kızamık aşısı kızamığa karşı son derece etkin ve güvenli bir aşıdır. Kızamık aşısı en yüksek etkinin/koruyuculuğun elde edilebileceği en erken dönemde çocuklar hastalıkla karşılaşmadan yapılmalıdır.

 2191