Küf Alerjisi Belirtileri

Küf sporları havada en fazla bulunan partiküllerdir. Ev içi ve ev dışında bulunmaktadır. Küf sporlarının büyüklüğü 5 ile 50 µm arasında değişmektedir. Küfler kaynamaya ve donmaya karşı dayanıklıdır. Küfler rutubetli, karanlık bölgelerde ve çürüyen gıdalarda bulunur. Küfler hem mevsimsel hem de yıl boyu şikayetlere neden olabilir. Havadaki küf miktarı ilkbaharda ve yaz aylarında yağmurların yağması ile ve sonbahar aylarında yaprakların dökülmesi ile artmaktadır.

Küf Alerjisi Tedavisi

Küf AlerjisiKüflerin çoğu nemli ortamlarda bulunmaktadır. Sıcak ve nemli bölgelerde üreme imkanı bularak çoğalırlar. Soğuk ve kuru bölgelerde üreyemezler. Küf sporları solunum sisteminde etkili olabilir ve duyarlı kişilerde alerjik rinit ve astımı tetikleyerek yıl boyu ya da mevsimsel bulgulara neden olabilir.

Dış ortam havasında en sıklıkla bulunan küf sporu türleri Cladosporium ve Alternaria’dır. Özellikle yağışlı mevsimlerde dış ortamdaki organik materyaller üzerinde ürerler ve havada yüksek konsantrasyona ulaşırlar.

Ev içi ortamda ise en sık bulunan küf sporları Aspergillus ve Penicillium’dur. Ev içi ortamında bulunan küf sporları çok önemli alerjenlerdir ve özellikle ev içi ortamın ısı ve nemlilik durumuyla ilgilidir. Evin özellikle güneş görmeyen ve daha nemli olan bodrum katı, depo, banyo, mutfak gibi bölümlerinde, çamaşır ve bulaşık makinalarının arkalarında ve altlarında, pencere eşiklerinde, klimalarda, mutfak tezgahlarında, çeşme ve lavobaların kenarlarında, döşemelerde ve duvar kağıtları arkalarında ve asma tavanlarda bulunabilirler. Tesisatla ilgili problem olduğunda, duvarlarda üreyebilirler. Küf alerjisi düşünüldüğünde evin nemli bölgelerinin değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca, dış ortam küf sporları pencerelerin açık olduğu mevsimlerde iç ortamda yüksek konsantrasyona ulaşabilir.

Küf Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Küfler mevsimsel veya yıl boyu astım belirtilerine neden olabilir. Epidemiyolojik çalışmalarda Alternaria Alternata ve Cladosporium Herbarum astım gelişimi, seyri ve şiddeti ilişkili olabilir. Aspergillus Fumigatus da astıma neden olabilir. Aspergillus Fumigatus ayrıca bronkopulmoner aspergiloz etkenidir. Candida ve Penicillum türü küfler de astım belirtilerine neden olabilir.

 10695