Küf sporları havada en fazla bulunan partiküllerdir. Ev içi ve ev dışında bulunmaktadır. Küf sporlarının büyüklüğü 5 ile 50 µm arasında değişmektedir. Küfler kaynamaya ve donmaya karşı dayanıklıdır. Küfler rutubetli, karanlık bölgelerde ve çürüyen gıdalarda bulunur. Küfler hem mevsimsel hem de yıl boyu şikayetlere neden olabilir. Havadaki küf miktarı ilkbaharda ve yaz aylarında yağmurların yağması ile ve sonbahar aylarında yaprakların dökülmesi ile artmaktadır.

Küflerin çoğu nemli ortamlarda bulunmaktadır. Sıcak ve nemli bölgelerde üreme imkanı bularak çağalırlar. Soğuk ve kuru bölgelerde üreyemezler. Küf sporları solunum sisteminde etkili olabilir ve duyarlı kişilerde alerjik rinit ve astımı tetikleyerek yıl boyu ya da mevsimsel bulgulara neden olabilir.

Dış ortam havasında en sıklıkla bulunan küf sporu türleri Cladosporium ve Alternaria’dır. Özellikle yağışlı mevsimlerde dış ortamdaki organik materyaller üzerinde ürerler ve havada yüksek konsantrasyona ulaşırlar.

Ev içi ortamda ise en sık bulunan küf sporları Aspergillus ve Penicillium’dur. Ev içi ortamında bulunan küf sporları çok önemli alerjenlerdir ve özellikle ev içi ortamın ısı ve nemlilik durumuyla ilgilidir. Evin özellikle güneş görmeyen ve daha nemli olan bodrum katı, depo, banyo, mutfak gibi bölümlerinde, çamaşır ve bulaşık makinalarının arkalarında ve altlarında, pencere eşiklerinde, klimalarda, mutfak tezgahlarında, çeşme ve lavobaların kenarlarında, döşemelerde ve duvar kağıtları arkalarında ve asma tavanlarda bulunabilirler. Tesisatla ilgili problem olduğunda, duvarlarda üreyebilirler. Küf alerjisi düşünüldüğünde evin nemli bölgelerinin değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca, dış ortam küf sporları pencerelerin açık olduğu mevsimlerde iç ortamda yüksek konsantrasyona ulaşabilir.

Küfler mevsimsel veya yıl boyu astım belirtilerine neden olabilir. Epidemiyolojik çalışmalarda Alternaria Alternata ve Cladosporium Herbarum astım gelişimi, seyri ve şiddeti ilişkili olabilir. Aspergillus Fumigatus da astıma neden olabilir. Aspergillus Fumigatus ayrıca bronkopulmoner aspergiloz etkenidir. Candida ve Penicillum türü küfler de astım belirtilerine neden olabilir. 
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
KÜFLER VE ALERJİ İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 19.11.2015 11:03:17

Alerjik hastalıkların tamamen geçmesi bir çok etkene bağlıdır Rabiye Hanım. Alerji derecesi, teşhis edildiği yaş gibi. Bir çocuk alerji uzmanı tarafından teşhis konulduğuna ve tedavi edildiğine emin olmalısınız. Aklınızdaki soruları alerji uzmanınıza sormanız daha sağlıklı cevaplar almanızı sağlayacaktır.

Rabiye - 13.11.2015 23:38:16

Hocam benim oglum6 yaşında 1yıl önce alerji testine girdi küfe alerjisi çıktı allerset ve nota ilaç kullanıyoruz ama yinede gece yatarken horlama geçmıyor burun sipreyide kullanıyoruz ne zamana kadar allerjimiz devam edecek belli bir yaşa kadar geçer mi?kullandıgı ilaçlarbelli bir zaman sonra vucuduna zarar verirmi?ilaçların yan etkileri çok fazla beni bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden tessekkür ederim

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 19.10.2015 16:10:53

Benim uzmanlık alanım 0-18 yaş arası çocuklar. Bir yetişkin alerji uzmanına danışmanızda fayda var.

Neriman - 19.10.2015 09:49:53

Ben 45 yasindayim bendede alerji cikti ne yapmaliyim bodrumda yasiyorum buralar cok nemli kestine diye bir ilac kulaniyorumiyi geliyor devam edeyimi

YORUM EKLE