kurban-eti-saklamada-dikkat

Kurban Eti Saklamada DİKKAT!

Kurban Bayramı’nın gelmesiyle birlikte derin dondurucular etle dolar ve tüm yıl boyunca tüketilir. Ancak kurban etinin saklanmasında ve tüketilmesinde dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Sağlıklı et tüketimi ve sağlıklı saklama ile ilgili önemli noktaları yazımızda bulabilirsiniz.

24 Saat Bekleyin!

Kurban eti hemen tüketilmemeli ve 24 saat ölüm katılığı (rigormortis) denilen durumun ortaya çıkmasının beklenmesi gerekiyor. Aksi halde sindirim problemleri ve pişme zorluğu ile karşılaşılabilir. Bir önemli nokta ise etin depolanmasıdır. Büyükbaş hayvan etleri soğuk ortamda birkaç gün bekletildikten sonra tüketilmelidir. Bu sürede et yumuşar ve lezzeti, kıvamı yerine oturur.

Derin Dondurucuda En Fazla 3 Ay

Etin saklanma koşullarının önemi yoksayılmamalıdır. Kırmızı et, proteinden zengin olduğu için çabuk bozulma riski varıdr. Bu nedenle saklama koşullarına dikkat edilmeli. Buzdolabında en fazla 3 gün, buzlukta -4 derecede en fazla 7 gün, derin dondurucuda -32 derecede en fazla 3 ay saklanabilir.

Eti Kalorifer Üzerinde, Açıkta Ya da Sıcak Su İle Çözdürmeyin!

Eti, küçük parçalar halinde birer yemeklik olacak şekilde poşet ve yağlı kağıda sarılarak derin dondurucuda saklamalısınız. Böylece çözdürme işlemi de kısa sürecek, bakteri oluşumu engellenecektir. Çözdürme işlemi kalorifer üzerindeaçıkta ya da sıcak suda bekletilerek olmamalıdır. Buzdolanın en üst rafında bir gün bekletilerek çözdürmek en sağlıklı seçenektir.

Sadece Et Tüketimi Değil, Sebzeyi De Unutmayın!

Kurban Bayramı‘nda et tüketimi nedeniyle sebze tüketimi azalır. Ancak etle birlikte mutlaka sebze tüketilmelidir. Etin içerisindeki protein ve demirden faydalanmanız için mutlaka yanında C vitamininden zengin sebze ya da salata tüketimi olmalı. Demir emiliminde C vitamini yardımcıdır. Bu nedenle tabaklarınızın yarısını et yarısını sebze ya da salata ile doldurarak tüketmeye özen gösteriniz.

Sevdiklerinizle birlikte güzel bir bayram geçirmeniz dileğiyle…

Not: Alıntıdır.

Kurban Eti Saklamada DİKKAT! İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE