Lateks Alerjisi

Lateks, Hevea brasiliensis isimli kauçuk ağacının sütlü öz suyudur. Balon, elastik şerit, ayakkabı, lastik ayakkabı, yüzme levhaları, araba ve bisiklet tekerlekleri, bulaşık eldivenleri, emzik, dalgıç giysileri, elbiselerde kullanılan elastik parçalar, anestezi aletleri, cerrahide kullanılan elastik tüp veya fitiller, damara zerketme aletleri, şişe tıpaları, solukla içeriye çekilen ilaçlar için kullanılan yüz maskeleri ve sonda gibi birçok tüketim ürünlerinde ve tıbbi aletlerinde lateks bulunmaktadır. Bu ürünlere alerjik reaksiyonlar gelişebilmektedir.Lateks, egzotik meyvelerde bulunan proteinlere çapraz tepki gösterir ve bu nedenle oral alerji sendromuna sebep olabilir.
Lateks Alerjisi NedirŞişkin, kızarık, çok hassas ve kaşıntılı deri halindeki egzama değişiklikleri lateks alerjisinde yaygındır. Sıvı dolu kabarcıklar ve deride çatlamalar görülebilir. Göz ve burunda rahatsızlıklar ve astım gibi solunum yolu sorunları da diğerlerine göre oldukça yaygındır. Şüphe duyulan lateks alerjilerinin teşhisini ilk önce çocuk alerji uzmanları yapar. Hastalık geçmişinin ayrıntılı olması faydalıdır.  Lateksden kaynaklandığı tespit edilmiş alerjilerde, kişinin lateks ile olan tüm temaslardan kaçınması lazımdır. Gıda maddelerine çapraz tepkisi olan kişiler de lateksden uzak durmalıdır. Belirtilerin görülmesinde, bu aşı hemen kullanılmalıdır ve en kısa zamanda ambulans çağrılmalıdır.

Lateks Alerjisi Neden Olur?

Lateks, egzotik meyvelerde bulunan proteinlere çapraz tepki gösterir ve bu nedenle oral alerji sendromuna sebep olabilir.
Şişkin, kızarık, çok hassas ve kaşıntılı deri halindeki egzama değişiklikleri lateks alerjisinde yaygındır. Sıvı dolu kabarcıklar ve deride çatlamalar görülebilir. Göz ve burunda rahatsızlıklar ve astım gibi solunum yolu sorunları da diğerlerine göre oldukça yaygındır.

Lateks Alerjisi Tedavisi

Lateksden kaynaklandığı tespit edilmiş alerjilerde, kişinin lateks ile olan tüm temaslardan kaçınması lazımdır. Gıda maddelerine çapraz tepkisi olan kişiler de lateksden uzak durmalıdır. Belirtilerin görülmesinde, bu aşı hemen kullanılmalıdır ve en kısa zamanda ambulans çağrılmalıdır.

 3022