Lösemi hakkında ne biliyoruz

Lösemi Hakkında Ne Biliyoruz?

Lösemi çocuklarda en sık görülen kanser türüdür. Lösemi hastalığını hepimiz duymuşuzdur. 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası olduğu  için ve lösemiye farkındalığın artması amacıyla bu yazıyı derledik. Lösemi nasıl bir hastalıktır? Lösemi belirtileri nelerdir? Lösemiden nasıl korunabiliriz? Tüm detaylar bu yazımızda.

Lösemi Nedir?

Çocukluk çağındaki kanserlerin %35i lösemidir. Çocuklarda en sık görülen kanser türüdür. Biz lösemiyi kan kanseri olarak da biliyoruz. Sıklıkla 2-5 yaş arası çocuklarda görülür. Lösemili hastaların taktığı maskeden dolayı löseminin bulaşıcı olduğu kanısı yaygındır. Ancak lösemi bulaşıcı değildir.

Lösemi Neden Olur?

Löseminin nedenleri hala tam olarak netlik kazanmamıştır. Ancak yapılan çalışmalara göre; radyasyon, genetik yatkınlık, hamileliğin ilk 3 ayında röntgen çektirmek, hamilelikte alkol – uyuşturucu kullanımı, hamilelikte sigara içmek, böcek ilaçları gibi kimyasal maddeler gibi etkenlerin hepsinin lösemiye neden olabileceği bulunmuştur.

Çocuğumda Lösemi Olduğunu Nasıl Anlarım?

* İştahsızlık

* Kansızlık

* Zayıflama

* Bacaklarda kemik ağrıları

* Cilt altında kanamaları (kırmızı noktalar veya morarmalar)

* Burun ve dişeti kanamaları

* Ateş

Yukarıdaki belirtiler ilk gözlenen bulgulardır. Aynı zamanda kanserin yayıldığı organlara ait belirtiler de olabilir. Başağrısı, kusma, karın ağrısı, görme bozuklukları da önem taşıyabilir.

Nereye Gitmeliyim?

Eğer ki bu belirtileri çocuğunuzda gözlediyseniz çocuk hematoloji yani kan hastalıkları uzmanlarına giderek muayene olmalısınız.

Löseminin Tedavisi Var Mı?

Çocukluk çağındaki kanserler tedavi edilebilir kanserlerdir. Hastanın genel durumunun düzeltilmesiyle tedavi süreci başlar. Löseminin tedavi süreci uzun, zor ve pahalı bir süreçtir.

Lösemiden Korunma Yolları Nelerdir?

Lösemiden korunmak için çocuklarımızı kanser yapıcı maddelerden uzak tutmalı ve organik gıdalarla beslenmelerini sağlamalıyız. Beslenmemizde yer alan kanser yapan maddeler ile kanserojen çevre etkilerinden yeni doğan bebeklerin korunması gerekmektedir.

Lösemili Çocukların ve Ailelerinin Yaşadığı Problemler

-Çocuğun okuldan uzak kalması

-Çocuğun arkadaşları tarafında dışlanması

-Toplumun, bu çocukların iyileşme şanslarının olmadığını düşünmesi

-Taktıkları maske nedeniyle hastalığın bulaşıcı olduğu düşüncesi

-Çocuğun sevdiği yiyeceklerden uzak durmak zorunda kalması

-Kan bulamamak

-Maddi yetersizlik

-Ailelerin, çocuklarına hastanede refakat etmek için iş yerlerinden sık sık izin almasından dolayı işlerine son verilmesi

Peki Biz Ne Yapabiliriz?

Lösemili çocukları arkadaşlarının dışlamasına engel olmalıyız. Löseminin bulaşıcı olmadığını unutmamalıyız. Onlara her türlü destek de bulunabiliriz. Kan bağışında bulunabilir, yanlarına giderek yalnız olmadıklarını hissettirebiliriz. Umutlarını kaybetmemelerini sağlayabiliriz. Tedavinin maddi yükünün bilincinde olarak  elimizden gelen desteği sağlayabiliriz. Elimizden geldiğinde maddi-manevi destek sağlayabiliriz. Çünkü ikisine de ihtiyaçları var.

Kansorejen maddelerden, kansorejen içeren gıdalardan uzak durmalıyız. Teknoloji kullanımını kontrol altında tutmalıyız. Teknolojinin bizlere getirisi olduğu kadar götürüsü de olduğunu unutmamalıyız. Radyasyonun zararlarını gözardı etmemeliyiz.

Bu yazı farklı kaynaklardan alıntı yapılarak derlenmiştir.

Lösemi Hakkında Ne Biliyoruz? İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE