Öksüren çocukların arttığı bu dönemde tedavi seçenekleriyle ilgili kafanızda bir çok soru oluşuyor. Sürekli ilaç almaktan çekiniyorsunuz. Çocuklarınıza gereksiz ilaç kullandırmak istemiyorsunuz ve bitkisel çareler arıyorsunuz. Tüm endişelerinizi biliyoruz. Bu nedenle bu yazıyı sizler için yazdık. Öksürük için bitkisel tedaviler yok mu? Gelin birlikte bakalım. 

Bitkisel İlaçların Yararı Olur Mu?


Öksürük için piyasada birçok ilaç duyabilirsiniz. Ancak bu ilaçların bilimsel olarak kanıtlanmış bir etkisi yoktur. Hatta bu tür ilaçların çoğu sağlık bakanlığı ruhsatlı değildir. Tarım bakanlığından ruhsatlı olan bu ilaçlar insanlar üzerinde yapılmış çalışmalarla yeterli bilimsel veri olmadan satılan ilaçlardır. Yararları için kullanacağınız bu ilaçların yararı olmadığı halde zararı olabilir. Bu nedenle öksürük tedavisi için bitkisel ürünler adı altında satılan ilaçların kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.
 

Peki, o zaman biz ne yapabiliriz?

 
Çocuğunuzun öksürük yeni başlamış, hafif nezlesi var, 38.5 derece üstünde yüksek ateşi yok. Böyle bir durumda evde bazı önlemler alınabilir. Nedir bu önlemler?
 
- Çocuğunuz 3 aydan küçükse mutlaka bir doktara başvurmalısınız. Çünkü 3 aydan küçük çocuklarda öksürük hızla ilerleyerek nefes sıkışıklığı yapabilir. 
 
- Çocuğunuz 3 aydan büyükse hafif öksürüğü varsa, ılık su veya ılık meyva suları verebilirsiniz. Burun tıkanıklığı varsa serum fizyolojik burun damlaları kullanabilirsiniz. Sık sık buruna serum fizyolojik damlatlılabilir. Hırıltı, nefes sıkışıklığı veya yüksek ateş varsa mutlaka doktora başvurmanız gerekir.  1 yaşından küçük çocuklarda bal, kesinlikle öksürük için kullanılmamalıdır. Çünkü 1 yaşından küçüklerde bal zehirlenme yapabilir.
 
- Çocuğunuz 1 yaşından büyük ise bol sıvı tüketimini sağlamalısınız. Burnu tıkalı ise serum fizyolojik burun damlalaları kullanabilirsiniz. Bunun dışında verilebilecek en etkili doğal tedavi baldır. Balı 1 yaşından büyük olan çocuğunuza günde 3 tatlı kaşığı verebilirsiniz. Balı çay ile, doğrudan ya da sütle verebilirsiniz. Ayrıca içine limon da sıkarsanız daha etkili olabilir.  Bitki çaylarını da öksürük için verebilirsiniz. Özellikle limonlu ıhlamur ya da zencefil çayını tercih edebilirsiniz.
 
- 6 yaşından büyük olan çocuğunuzun burnu tıkalı ise serum fizyolojik burun spreyleri kullanabilirsiniz. Ballı çay, limonlu ıhlamur çayları, zencefilli çayı içirebilirsiniz. Geniz akıntısı varsa beyne etki etmeyen soğuk algınlığı şurupları içirebilirsiniz. Ateşi varsa ateş düşürücü şurupları da beraberinde kullanmanızda bir sakında yoktur.
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
ÖKSÜRÜĞE BİTKİSEL TEDAVİLER İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 12.3.2015 01:30:02

Doğrudan öksürük kesen ilaçlar beyne etki ederek ediyor. İlaçların ismini burada paylaşmam etik olmayacaktır. Doktorunuza başvurabilirisiniz.

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 12.3.2015 01:29:43

Doğrudan öksürük kesen ilaçlar beyne etki ederek ediyor. İlaçların ismini burada paylaşmam etik olmayacaktır. Doktorunuza başvurabilirisiniz.

ozlem - 11.3.2015 01:07:58

Beyne etki etmeyen ne demek?

Tamer - 10.3.2015 20:34:49

Beyne etki etmeyen soğuk algınlığı şurubu nasıl oluyor hangileri acaba

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 21.2.2015 21:03:29

Bir çocuk alerji uzmanına giderek ciltten alerji testi yaptırmanızı tavsiye ederim. Çocuğunuzun neye derece alerjisi olduğunu öğrenebilirsiniz. Doğru tanı ile birlikte kesin tedavi süreci başlayacaktır.

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 21.2.2015 21:00:55

Bir çocuk alerji uzmanına giderek ciltten alerji testi yaptırmalısınız. Çocuk alerji uzmanınız çocuğunuza uygun tedavi yöntemini seçecektir. Tedavi ile birlikte şikayetleriniz azalacaktır.

yasemin oden - 18.2.2015 16:32:29

Slm oglum16 yasinda alerjik durumu var surekli hasta oluyor basta surekli hapsirmayla baslayipcasiri burun akintisi sonra kuru Öksürük bu iki ayda bir oluyor bunun icin napmam gerek

ayse yilmaz - 18.2.2015 16:18:12

Benim kizim 4,5yasinda krese gidyo ve hemen hasta oluyor meselya bir ay once boaz enfeksenyo oldu icin hastaneye yatirdik uyuksek ates ve kanda mikrop cikti baya atealendi yani bir hafta hep atesle sonra tabi hastanelik oldu doktorumuz alerjik cocuk diyor ve cok narin bunye ben test yaptirmak istyorum fakat bu yasta cok etkili veya 100%gercek alerji var mi yok mu gereksizmis die baska ne yapabilirim tatilden sonra 3gun okula gitti ve yene hastayiz bozda ve badembecik htaplama nedeb ubunormalmi

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 17.12.2014 10:59:36

Doğrudan öksürük kesen ilaçlar beyne etki ederek ediyor.

fatma - 16.12.2014 00:04:02

Beyne etki etmeyen soguk alginligi ilaci derken hangi ilaclar acaba yada biz bunlari nasil anlariz tesekkurler

YORUM EKLE