Öksürüğe Bitkisel Tedaviler

Öksüren çocukların arttığı bu dönemde tedavi seçenekleriyle ilgili kafanızda bir çok soru oluşuyor. Sürekli ilaç almaktan çekiniyorsunuz. Çocuklarınıza gereksiz ilaç kullandırmak istemiyorsunuz ve bitkisel çareler arıyorsunuz. Tüm endişelerinizi biliyoruz. Bu nedenle bu yazıyı sizler için yazdık. Öksürük için bitkisel tedaviler yok mu? Gelin birlikte bakalım.

Bitkisel İlaçların Yararı Olur Mu?

Öksürük için piyasada birçok ilaç duyabilirsiniz. Ancak bu ilaçların bilimsel olarak kanıtlanmış bir etkisi yoktur. Hatta bu tür ilaçların çoğu sağlık bakanlığı ruhsatlı değildir. Tarım bakanlığından ruhsatlı olan bu ilaçlar insanlar üzerinde yapılmış çalışmalarla yeterli bilimsel veri olmadan satılan ilaçlardır. Yararları için kullanacağınız bu ilaçların yararı olmadığı halde zararı olabilir. Bu nedenle öksürük tedavisi için bitkisel ürünler adı altında satılan ilaçların kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.

Peki, o zaman biz ne yapabiliriz?

Öksürüğe Bitkisel TedavilerÇocuğunuzun öksürük yeni başlamış, hafif nezlesi var, 38.5 derece üstünde yüksek ateşi yok. Böyle bir durumda evde bazı önlemler alınabilir. Nedir bu önlemler?

– Çocuğunuz 3 aydan küçükse mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Çünkü 3 aydan küçük çocuklarda öksürük hızla ilerleyerek nefes sıkışıklığı yapabilir.

– Çocuğunuz 3 aydan büyükse hafif öksürüğü varsa, ılık su veya ılık meyve suları verebilirsiniz. Burun tıkanıklığı varsa serum fizyolojik burun damlaları kullanabilirsiniz. Sık sık buruna serum fizyolojik damlatlılabilir. Hırıltı, nefes sıkışıklığı veya yüksek ateş varsa mutlaka doktora başvurmanız gerekir.  1 yaşından küçük çocuklarda bal, kesinlikle öksürük için kullanılmamalıdır. Çünkü 1 yaşından küçüklerde bal zehirlenme yapabilir.

– Çocuğunuz 1 yaşından büyük ise bol sıvı tüketimini sağlamalısınız. Burnu tıkalı ise serum fizyolojik burun damlalaları kullanabilirsiniz. Bunun dışında verilebilecek en etkili doğal tedavi baldır. Balı 1 yaşından büyük olan çocuğunuza günde 3 tatlı kaşığı verebilirsiniz. Balı çay ile, doğrudan ya da sütle verebilirsiniz. Ayrıca içine limon da sıkarsanız daha etkili olabilir.  Bitki çaylarını da öksürük için verebilirsiniz. Özellikle limonlu ıhlamur ya da zencefil çayını tercih edebilirsiniz.

– 6 yaşından büyük olan çocuğunuzun burnu tıkalı ise serum fizyolojik burun spreyleri kullanabilirsiniz. Ballı çay, limonlu ıhlamur çayları, zencefilli çayı içirebilirsiniz. Geniz akıntısı varsa beyne etki etmeyen soğuk algınlığı şurupları içirebilirsiniz. Ateşi varsa ateş düşürücü şurupları da beraberinde kullanmanızda bir sakında yoktur.

 15359