Öksürük tedavisi neredeyse hepimize gerekli bir bilgidir. Öksüren bir çocuk için evde yapılabilecek tedavi, ilaç tedavisi ve ne zaman doktora gidilmeli ve ne zaman çocuk alerji uzmanına gidilmeli, ne zaman hastaneye yatmak gerekir konularında hepimizin bilgilenmesinde fayda vardır. 

Öksürük Tedavisinde Öncelikle Öksürük Nedeni Bulunmalıdır!

Öksürüğün tedavisi nedene göre değişmektedir. Öksürüğün birçok nedeni olduğu için öncelikle nedenin tespit edilmesi gerekir. Öksürük kesicilerin kullanılması doğru olmadığı gibi çocuğa zarar da verebilir. Bu nedenle öncelikle neden bulunmalı ve nedene gore öksürük tedavisi yapılmalıdır.
 
Öksürük nedeni gribal enfeksiyona bağlıysa antibiyotik kullanılması doğru değildir. Çünkü gribal enfeksiyolarda antibiyotiğin faydası olmaz. Genellikle gribe bağlı öksürükte tedavi gerekmez. 1-2 hafta içinde düzelir. Gribal enfeksiyona bağlı burun tıkanıklığı varsa burun açan damlalar veya spreyler kullanılabilir. Bol sıvı alınması ve ıstırahat edilmesi önerilebilir. Geniz akıntısı varsa geniz akıntısını azaltan tedaviler verilebilir.
 
Kronik öksürük tedavisi ise altta yatan hastalığa bağlıdır. Yani 1 aydan uzun süren öksürükte neden bulunmalı ve bu nedene gore tedavi verilmelidir. Örneğin öksürük nedeni astıma bağlıya bronşları genişleten nefes açıcı tedaviler verilebilir. Keskin kokulu parfüm ve temizlik malzemelerin kullanımından kaçınmak fayda sağlayabilir.

Öksürük Tedavisinde Öksürük Şurupları

Öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının öksürük tedavisinde etkisi çok yeterli değidir. Öksürük ilaçlarının etkili olduğu veya çocuklarda zararlı olduğuna yönelik yeterli bir kanıt da yoktur.
 
Guaifenesin gibi balgamı incelten ajanlar ve dextromorfan gibi öksürük baskılayıcı ajanlar denenebilir. Faydası çok belirgin değildir.
 
Eğer çocuğunuzda astım belirtileri varsa çocuk alerji uzmanını randevu almanız gerekir. Çocuk alerji uzmanları bu hastalığın tedavisnde en iyi doktorlardır.
 

Öksürük Tedavisinde Antibiotik Verilir Mi?

Öksürük tedavisi için sıklıkla antibiyotik tedavisi verilir ancak antibiyotikler öksürük süresine faydalı olmaz. 

Çocuğumuz Öksürüyorsa İlaç Dışında Neler Yapabiliriz?

Öksürük için piyasada bulunan birçok ilacın bilimsel olarak kanıtlanmış etkisi yoktur. Bitkisel ilaçların çoğunun sağlık bakanlığı ruhsatlı olmayıp tarım bakanlığından ruhsatlı vardır. İnsanlar üzerinde yapılmaş çalışmalarla yeterli bilimsel veri olmadan satılan ilaçlardır. Bu nedenle yararları fazla olmadığı gibi zararlı da olabilir. Bu nedenle öksürüğe bitkisel tedaviler adı altında satılan ilaçların kullanılması sakıncaları olabilir.
 
Öksürük yeni başlamışsa, hafif nezle varsa, 38.5 derece üsütünde yüksek ateşi yoksa evde bazı önlemler alınabilir. Peki evde neler yapabiliriz?
 
3 aydan küçük çocuklarda mutlaka bir doktara başvurmak gerekir. Çünkü 3 aydan küçük çocuklarda öksürük hızla ilerleyerek nefes sıkışıklığı yapabilir. 
 
3 aydan büyük çocuklarda hafifi öksürük varsa ılık su veya ılık meyva suları verilebilir. Burun tıkanıklığı varsa serum fizyolojik burun damlaları verilebilir. Sık sık buruna seum fizyolojik damlatlılabilir. Hırıltı veya veya nefes sıkışıklığı veya yüksek ateş varsa mutlaka doktora başvurmaları gerekir.  1 yaşından küçüklerde bal öksürük için kullanılmamalıdır. Çünkü 1 yaşından küçüklerde bal zehirlenme yapabilir.
 
1 yaşından büyük çocuklarda ise bol sıvı almaları tavsiye edilebilir. Burun tıkalı ile serum fizyolojik burun damalaları verilebilir. Bunun dışında verilebilecek en etkili doğal tedavi baldır. Bal 1 yaşından  büyüklerde akşamlarıbir çay kaşığı verilebilir. Bal günde 2 tatlı kaşığına kadar da verilebilir. Bal çay ile, doğrudan, sütle verilebilir. Ayrıca içine limon da sıkılırsa daha etkili olabilir.  Bitki çayları da öksürük için verilebilir. Özellikli limonlu ıhlamur, zencefil çayı verilebilir.
 
6 yaşından büyük çocuklarda ise burun tıkalı ise serum fizyolojik burun spreyleri kullanılabilir. Ballı çay, limonlu ıhlamur çayları, zencefilli çay verilebilir. Geniz akıntısı varsa beyne etki etmeyen soğuk algınlığı şurupları verilebilir. Ateş varsa ateş düşürücü şuruplar da beraber verilebilir.
 

Öksüren çocuklara bal verelim mi?

Öksürük tedavisinde balın kullanılması veya kullanılmaması konusunda yeterince delil yoktur. Buna ragmen balın antibakteriyel ve antiinflamatuar etkilerinin olması, doğal bir tedavi yöntemi olması nedenleriyle özellikle enfeksiyonlara bağlı öksürükte bal akşamları 2.5 ile 10 ml arasında tavsiye edilebilir.

Öksürük Tedavisinde Çocuk Alerji Uzmanlarının Rolü

Çocuk alerji uzmanları çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olduktan sonra çocuklarda görülen astım, alerjik nezle, tekrarlayan akciğer enfeksiyonlarına neden olabilen bağışıklık yetmezliği konusunda 3 yıl süreyle eğitim alıp uzmanlık diploması alan uzmanlardır. Bu nedenle 1 aydan uzun süren öksürük, sık takrarlayan öksürük durumlarında tercih edilecek uzmanlar çocuk alerji uzmanları olmalıdır. 

Önemli Başlıklar

-Öksürük akciğerlerdeki balgamın, irritasyon yapan neden ve enfeksiyonun temizlenmesi için vücudun koruma mekanizmasıdır.Bu nedenle tedirgin olmayın.
-Çocuğunuz 2 haftadan uzun süre öksürüyorsa mutlaka doktora çocuğunuzu götürün. 1 aydan uzun süren öksürüklerde mutlaka çocuk alerji uzmanı görmelidir.  
-4 haftadan uzun süren öksürük kronik öksürüktür. Altta yatan nedenler astım, alerjik nezle, reflü gibi nedenler olabilir. Çocuk alerji uzmanaları kronik öksürük nedenlerini bulmada en deneyimli uzmalardır.
 4849