Pityriasis lichenoides chronica diğer adları pitryriasis lichenoides varioliformis acuta (PLEVA) veya Mucha-Habermann hastalığı (MHD)’dır. Çok nadir görülen bir cilt hastalığıdır. 

Ne kadar sıklıkta görüldüğün hakkında bilgi yoktur. Bu hastalık genellikle 3-15 yaş arasında başlamaktadır.. Erkeklerde daha sıktır. 

Kırmızı renkte lezyonlar kabuklu olabilir ve ciltten kabarık olabilen popüler şeklinde görülebilir. Popüller hızla içi sıvı dolu yalancı vesiküller gelişir. İçi su toplayan büller olabilir. Genellikle gövde ve ektremitelerin eklem yerlerinde görülür. Lezyonlar kanamaya ve kabuklanmaya eğilimlidir. Kaşıntı genelde vardır. Lezyonların orta bölgelerinde nekroz olabilir. 5-15 mm büyüklüğünde lezyonlardır. Lezyonlar simetrik veya asimetrik görülebilir. 

Ulserler ve nekrozla giden ağır formundan akut formu ayrılmalıdır. Ülserlerle giden formda belirtiler uzun sürer ve ciddi belirtileri olur. 

Kesin sebebi bilinmez. Ancak bazı enfeksiyon ajanlarıyla tetiklenen inflamatuar bir reaksiyon olduğu düşünülmektedir. En sık şüphe edilen lezyonla Epstein-Barr virus (EBV), Toxoplasma gondii, and human immunodeficiency virus (HIV) etkenleridir.   hücre bozukluğu veya immun kompleks aracılı hipersensivite reaksiyonu olduğu düşünülmektedir. 
                                                   
Kesin tanı cilt biobsisi ile konulmaktadır. 

Ayırıcı tanı zordur. Gianotti-Crosti sendromu (Çocukların Papuler Akrodermatit), Liken planus, pitriasis Rosa ve psöriasis hastalıkalrı ile ayırıcı tanı yapılmalıdır.  
Nedene göre yapılması gereken testleri şunlardır;
-Antistreptolizin O testi
-EBV IgM/IgG viral kapsid antijeni ve nükleer antijen antikooru 
-Sedimantasyon
-Hepatit Bs antijeni
-Anti HBc IgM
-Anti Hepatit C
-HIV
-Monospot tetst
-Boğaz kültürü
-Toksoplasma Sabin Feldman boya testi veya indirekt immunflorasan/hemaglütinasyon
-Ateşli ülseratif formu çok ağırdır ve bu formdan ayrılmalıdır. Genellikle kendi kendine haftalar içinde düzelmektedir. Aylar yıllarca sürebilen bir hastalıktır.  

Tedavi semptomatiktir. Kaşıntıya yönelik tedavi verilebilir. Mupirocin ile topikal tedavi yapılabilir. Günde 2 kez kıyafet değiştirilmelidir.

Fototerapi tedavisi denenebilir. PUVA tedavisi (Psoralen plus UV-A) 4 hafta haftada bir hastalığın tutulumuna bağlı 30-35 defa uygulanabilir. (150-200 J/cm2). 

Tetrasiklin, azitromisin, eritromisin, sulfanamid, dapson, klorokin, İNH, penisilin, metotraksat gibi tedaviler kullanılabilmektedir. Lezyon bölgesine kortikosteroid kremler veya pomadlar eğer lezyonlar az ise kullanılabilir. Sistemik kortikosteroidler ciddi vakalarda kullanılabilir. Çoğu vakada eritromisin veya tetrasiklin kullanılabilir. 
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
PİTYRİASİS LİCHENOİDES CHRONİCA İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 27.11.2015 12:22:14

Benim uzmanlık alanım 0-18 yaş arasındaki çocuklar. Doktorunuza danışmanız daha sağlıklı yorumlar almanızı sağlayacaktır.

şenay - 26.11.2015 20:07:01

kızım 19 yaşında ve yaklaşık bir yıl önce ankara gazi üniversitesinde biyopsi ile pleva teşhisi kondu.yüz el ayak dışında tüm vücutta yoğun ve büyük, önce içi su dolu kabarcıklar daha sonra bunlar kabuklu yaraya dönüşerek devam etti.yaralar 6 ay kadar sürdü.ancak şimdi çok nadir ve küçük çıkıyor.izler hala duruyor.ben bu hastalığın başka organlara hasarı var mıdır?lekeler geçer mi?bunları öğrenmek istiyorum.kızımın 3 hafta önce gözünde kanlanma oldu göz doktoru bunun gözle ilgisi olmadığını söyledi.tekrarlarsa dahiliye gitmesini önermiş.2 gün önce yıne kanlanma olup 1 gün sonra geçmiş.bunun pleva ile ilgisi olabilir mi?pleva tehlikeli bir hastalık mıdır? neler yapabiliriz?şimdiden teşekkürler

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 5.4.2015 13:13:58

Besin alerjisi tanısının bir çocuk alerji uzmanı tarafından konulduğuna emin olmalısınız. Besin alerji hakkındaki yazılarımıza linkten ulaşabilirsiniz. http://www.ahmetakcay.com/sayfa/663/besin-alerjisi-belirtileri.html

şaziye - 2.4.2015 07:53:10

benim oglum 11yaşında 4ay önce gözü şişdi kapandı fakültede2gün yattık anju ödem dediler yani besin alerjisi sürekli tekrarlıyor beni bilgilendirin lütfen

YORUM EKLE