Bahar ayında astım, alerjik nezle ve göz alerjisi belirtileri oluyorsa incelenmelidir.
 
Bahar / polen alerjisinde astım veya alerjik nezle belirtileri şiddetlenebilir ve bu hastalıklar tetiklenebilir.

Astım ve alerjik nezlenin en önemli nedenlerinden biri de polenlere karşı gelişen alerjisidir. Polenler burundan ve ağızdan vücudumuza girerek burunda ve akciğerlerde hasar oluşturmaktadır. Bu da astım ve alerjik nezleye neden olur. Alerjik nezleye bağlı sık sinüzit, orta kulak iltihabı, geniz eti büyümesi, geniz akıntısı, sinüzite ve geniz eti iltihabına bağlı ağızkokusu, uyku bozukluğu giibi bir çok sorunları da beraberinde getirmektedir.

Polenlere bağlı astım gelişen çocujklarda sık sık öksürük, nefes sıkışması giibi astım beliiritileri oortaya çıkar.

Özellikle bahar aylarında astım ve alerjik nezle belirtileri gelişiyorsa mutlaka polen alerjisi araştırılmalıdır.

Özellikle çocuklarda alerjik nezle ve astım birlikte görülme şansı yüksek olduğu için astım belirtileri yönünden de dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Astımlı çocukların %75'inde alerjik nezle de vardır. Alerjik nezleli çocuklarda ise %20-40 oranında astım vardır.

Birbirleri ile etkileşim halinde olan bu hastalıkların önemi atlanmamalı ve tedavi geciktirilmemelidir.

Alerji testleri doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda çocuk alerji uzmanlarınca yapılmalıdır.

Polen mevsiminde polenlerin yoğun olduğu saatlerde dışarıda olmamaya gayret gösterilmeli, ağız yerine burundan nefes alıp verilmelidir.

Polen mevsiminde polen alerjisi olanlar veya ailesinde alerjik hastalığı yoğun olanlar otomobillerinin polen filtresin değiştirmeli, hepa filtreli klimalar kullanılması uygundur.

Gözlerin polenlerden korunması için bahar aylarında güneş gözlüğü veya normal gözlük kullanılmalıdır. Akşamları eve gelince mutlaka kıyafetler değiştirilmeli ve duş alınmalıdır. Evden işe gidilince yüz yıkanıp ağız ve burun su le gargara edilerek polenler uzaklaştırılmalıdır.

Bol su ve meyva suyu içmek çocukların daha zinde olmasını sağlayacaktır.

 5815