ramazanda-beslenme

Ramazanda Beslenme

Ramazan Ayı denilince akla ilk gelenler ‘iftar’ ve ‘sahur’ sofraları gelir. Bir çok kişi Ramazanda kilo alır. Hazımsızlıklar, mide rahatsızlıkları yaşayabilir. Peki bunu engelleyebilir misiniz? Ramazan’da doğru beslenme tarzı ve doğru egzersizler ile metabolizmanın yavaşlamasını engellemek ve kilo almadan oruç tutmak mümkün.

Yavaş Yemek Midenizi Daha Mutlu Edecektir

Yapılan araştırmalara göre, erkeklerin % 51,4’ü, kadınların ise 42,7’si Ramazan ayında kilo alıyor. Bu nedenle her zaman olduğu gibi, Ramazan’da da amaç yeterli ve dengeli beslenme düzenini sağlayabilmek olmalıdır.
Oruç süresince tüm gün aç kalıp, yemeğe birden yüklenmek midenin dengesini bozacaktır.  Bu duruma dikkat edilmediği takdirde, sağlıklı insanlar bile zaman zaman sindirim zorlukları, mide ve bağırsaklarda aşırı gaz birikimi, ani tansiyon yükselmesi ve benzeri rahatsızlıklar yaşayabilirler. Bu nedenle iftar sofrasındayken belli bir sınır çerçevesinde besin tüketmek ve yemekleri yavaş yemek, hem sofrada keyifli saatler geçirmenizi sağlayacak, hem de yediğiniz yemeklerin midenizi rahatsız etmesini engelleyecektir.

En  Az 3 Öğün, Tercihen 4 !

Yapılan araştırmalar, doğru ve yeterli beslenme sağlandığı takdirde, oruç tutmanın vücudu toksinlerden temizleyici etkisi olduğunu gösteriyor. Bu doğrultuda Ramazan ayında uygulanması gereken beslenme programı, en az 3 tercihen 4 öğün (Sahur, iftar açılışı, iftar yemeği, gece yatmadan önce bir ara öğün) içeriyor olmalıdır. Orucu açarken ise, özellikle enerji verecek, kan şekerini düzenleyecek ve sıvı ihtiyacını karşılayabilecek besinler seçmek daha doğru olacaktır.

Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar:

–  Hem iftarda hem de sahurda, mideyi birden çok fazla yemekle doldurmamak gerekir. Aniden yaşanan mide gerginliği, hem tansiyonun yükselmesine hem de nörolojik hormonların hızlı salgılanmasına yol açar. Yavaş yemeniz bu dengeyi sağlayacaktır.

–  Özellikle iftariyelik olarak tüketilen şarküteri ağırlıklı besinlerden uzak durmaya özen gösterilmelidir.

– Ramazan pidesi bu ayın vazgeçilmezidir. Ancak minimum miktarda tüketilmesi gerekir.

– Tatlı olarak haftada 2-3 kez sütlü tatlı tüketilebilir; ancak 1-2 porsiyon meyve tüketmek daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

–  Yemek seçerken çok yağlı, çok tuzlu ve aşırı tatlı besinlerden kaçınmak gerekir. Bunların yerine hazmı kolay, mide-bağırsak sisteminde uzun süre kalabilen lif içeriği yüksek sebze, meyve ve esmer ekmek tercih edilmelidir.

–  Yetişkin bir insanın günde en az 1,5-2 litre su içmesi gerektiğinden, hareketle sıvı alımına çok dikkat edilmelidir.

–  Özellikle kızartmalardan, hamur işlerinden ve aşırı şeker ile yağ içeren besinlerden uzak durmak; gece oluşabilecek hazımsızlıklardan, mide yanmalarından, reflüden ve kilo alma ihtimalinden korunmaya yardımcı olacaktır.

Alıntı: Milliyet Gazetesi

Ramazanda Beslenme İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE