Solunum testleri

Bu test astım tanısında en önemlidir. 5 yaşından büyüklerde yapılmaktadır. Önce solunum fonksiyon testi yapılır. Çocuklar için zevkli bir testtir. Oyun programı ile yapıldığı için çocuklar yapmaktan kaçınmazlar. Balon patlatma oyunu ile yapılır. İlk testten sonra salbutamol uygulanır. Daha sonra tekrar solunum fonksiyon testi yapılır.
Dikkat edilmesi gerekenler
6 yaş ve daha büyük çocuklarda yapılmaktadır. Testten 8 saat öncesinde salbutamol gibi nefes açıcılar ve seret., fora., symbi. gibi ilaçlar kesilmelidir. Kesilmediği taktirde sonuçlar yanlış çıkabilir.
Test için açlık veya tokluk önemli değildir

Solunum Testi uygulanması

1.       Ayakta veya oturur pozisyonda yapılır
2.       Burun mandalla kapatılır
3.       Derin bir nefes alınır
4.       Nefes çok hızlı birden verilir ve nefes bitinceye kadar nefes verilmeye devam edilir. Bu işlem 3 kez yapılır.
5.      salbutamol n uygulanması yapılır
6.       15-20 dakika sonra madde 1’den madde 4’e aynı işlemler tekrar uygulanır.

Solunum provakasyon testi

Yapılan testlerle tanı konulamayan ve astım şikayetler olan hastalarda gereken testtir. Bu test nefes borularında sıkışma yapan bazı maddelerle yapılmaktadır. Normal kişilerde nefes borularında sıkışma yapmayan dozlar astımlı çocuklarda sıkışma yapar. Bu test pozitif olması astımı düşündürmekle birlikte kesin tanı koydurmaz. Bu test alerjik rinit, bronşektazi, kistik fibroz ve kronik obstriktif akciğer hastalarında da pozitif olabilmektedir. Ancak bu testle nefes borularında sıkışma olmaması astım olmadığını kesin gösteren bir testtir.

 9965