sonbaharda-hastaliklardan-korunmak-icin-alinacak-onlemler

Sonbaharda Hastalıklardan Korunmak İçin Alınacak Önlemler

Sonbahar adeta hastalık mevsimi. Havaların bir ısınıp bir soğuması hasta olmak için kaçınılmaz bir mevsim haline getiriyor sonbaharı. Mevsim geçişlerinde yaşanan bu durum, vücudun savunma mekanizmasını zayıflattığı gibi hastalıkların artışına da sebep oluyor. Peki sonbahar mevsiminde hastalıktan kurtulmak mümkün mü? Uzmanlar bu konuda ne diyor?

Bağışıklık Sistemimiz Hastalıkla Savaşıyor

Vücudumuz tüm bulaşıcı hastalıklardan kendi savunma sistemi olan “Bağışıklık Sistemi” sayesinde korunur. Bu sistem çökerse normalde hastalık yaratamayacak en basit bir zararlı organizma bile ölümcül sonuçlara yol açabilir.  Bağışıklık sistemi de bizim kendimizi korumamızı sağlayan savunma sistemimizdir. Bu hastalık mevsiminde ise hastalıkla savaş halindedir. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutarak hastalıklarla olan savaşta galip gelebiliriz. Bağışıklık sistemi ile alerjik hastalıklar arasında da güçlü bir bağ vardır. Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla alerjik hastalıklara da bir kapı açılır.

Hastalıktan Nasıl Korunabiliriz?

Sonbaharda hastalıklardan korunmak için;

– Düzgün beslenilmeli, mutlaka meyve ve sebze tüketilmeli, uykuya dikkat edilmelidir.
– Aşırıya kaçmamak kaydı ile içinde birçok mineral içiren fındık, kuru kayısı, badem, ceviz gibi kuru yemişler tüketilmeli ve en az 2,5 litre sade su içmek alınabilecek basit önlemlerdir.
– Toplu taşıma araçlarını kullanırken çok dikkat edilmeli, indikten sonra eller ve yüz mutlaka yıkanmalıdır.
– Kişisel hijyene dikkat etmek birçok enfeksiyona maruz kalınmasını engeller.
– Düzenli olarak dişlerini fırçalayan kişiler ağız, boğaz ve sindirim sistemi hastalıklarına belirgin biçimde daha az maruz kalır.
– Havanın da son derece aldatıcı olduğu bu dönemde giysilere dikkat etmek, fazla ince veya kalın giyinmemeye özen göstermek gerekir.
– Etrafımızda bulaşıcı hastalığı olan kişiler varsa, korunma ya da önlem alabilmek için vitamine ihtiyaç duyabilirler. Örneğin ekinazya ekstresi, mürver çiçeği, c vitamini, çinko, beta glukanlar tüketilebilir.

Alıntı: Hürriyet Aile

Sonbaharda Hastalıklardan Korunmak İçin Alınacak Önlemler İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE