Ter testi nedir?

Ter testi kistik fibrozis adındaki doğumsal bir hastalığın teşhisini koymak için kullanılan bir testtir. Bu testte  hastanın ön kolundan ter bezleri uyarıldıktan sonra ter toplanarak ve terde klor oranı ölçülerek yapılan bir testtir.
 

Ter testi neden yapılır?

Kistik fibrozis olarak bilinen ülkemizde her 3000 çocuktan birinde görülen hastalığın olup olmadığını gösteren bir testtir.
 

Ter testi nasıl yapılır?

Peki ter testi nasıl yapılır? Ter testini toplamak için çeşitli yöntemler vardır. Pilokarpin nitrat denilen maddenin deri üzerinden ter bezlerine akım uygulanarak gönderilmesiyle ter toplanmasıyla yapılmaktadır. Amerika Kistik Fibrozis Derneği standartlarına göre Macroduct ter testi ile iletkenlik ölçülmesi tarama testi olarak kabul görmektedir.

Bu test hastanın canını yakmaz. KF’li bireylerin terlerindeki klor oranı yüksektir. Hastalığın tanısı için en az iki kez yüksek değer gösteren test sonucuna ihtiyaç vardır. Bazı hafif hastalığa sahip çocuklarda sınırda klor değerleri görülebilir. Bu konuda doktorunuzun yorumu önemlidir.
 

Ter testinden önce nelere dikkat edilmeli?

Bu testin doğru sonuç verebilmesi için test yapılma tarihinden önceki akşam çocuğunuza banyo yaptırmanız gerekmektedir. Aynı zamanda 1 gün öncesinde ve test günü fazla koşmaması, yorulmaması gerekmektedir. Test yaptırmaya gelirken çocuğunuzun her iki kolunu bileklerinden dirseklerine kadar bol sabunlu suyla yıkamanız gerekmektedir.Açlık veya tokluk önemli değildir.
 

Ter testi neden önemlidir?

Maalesef ülkemizde, teşhis edilemediğinden bu hastaların büyük çoğunluğu tanı konup tedavi edilmediğinden ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalınmaktadır. Çünkü kistik fibrozis teşhisinde tanısında  kullanılan ter testi  belirli merkezlerde yapılabilmektedir. Testin yapılması için eğitilmiş personelin olması çok önemlidir.
 

Ter testi kimlere yapılır?

Kistik fibrozis belirtilerinden birkaçını gösteren tüm çocuklara yapılması tavsiye edilir. Bu nedenle her astım şüphesi olan, uzun süre öksüren veya akciğerlerinde uzun süreli veya sık tekrarlayan hırıltısı olan veya büyüme gelişme geriliği olan tüm çocuklarda yapılmasında fayda olabilen bir testtir. Ayrıca kistik fibrozis şüphesi olan herkese yapılabilir.  
 

Ter testi kaç yaşında yapılır?

Macroduct yöntemiyle ter testti yenidoğanlar dahil olmak üzere her yaşta uygulanabilir.
 

Ter testi yan etkisi var mıdır?

Bir yan etkisi yoktur. Sadece ter testi için kola takılan elektrot yerlerinde hafif kızarıklık ortaya çıkabilir. Bu pilokarpine karşı olan duyarlılıktandır. Cildi hassas olanlarda bu kızarıklık biraz fazla olabilir. Çoğu zaman yanıkla karıştırılır. 2-3 saat içinde kendiliğinden düzelir. Kaybolmadığı durumlarda doktorunuza başvurabilirsiniz.
 

Ter testi yüksek çıkarsa ne olur?

Ter testi yüksek çıkarsa kistik fibrozis yönünden ileri tetkik edilmelidir.
 

Ter testi yapılışını videodan izlemek için tıklayınız
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
TER TESTİ İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 15.3.2015 16:12:34

Yalnızca test sonuçlarına göre bir şey söylemem sağlıklı olmayacaktır. Muayeneyle birlikte test sonuçları değerlendirilmelidir. Bu nedenle testi isteyen doktorunuza danışmanızda fayda var.

nilufer - 12.3.2015 21:21:39

Oglum 9 yasinda kisa oksurugu biraz uzun surdu bazi tesler yapildi ter testi 54 verem savastan PPD testi olcumude 4 cikti cigerlerinde bir soruda yok sizce bir hastalik soz konusu mudur yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekkurler

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 12.3.2015 01:20:14

Geniz etinin oluşma nedeninin araştırılması gerekiyor. Neden ortadan kalkmazsa ameliyat edilse de tekrarlayabilir. Alerji geniz etine neden olabilir. Bir çocuk alerji uzmanına giderek ciltten alerji testi yaptırabilirsiniz. Geçmiş olsun.

ERDAL - 1.3.2015 21:57:52

HOCAM KOLAY GELSİN BENİM ÇOCUĞUM 6 SENE ÖNCE GENİZ ETİNDEN AMELİYAT OLDU ŞİMDİ TEKRAR AMELİYAT DİYORLAR GENİZ ETİ KİSTİ VAR DİYE TER TESTİNE GİRECEK 60 YUKARI ÇIKARSA kemoterapi DİYORLAR SADECE COCUGUN BURNU TIKALI BURUNDAN ZOR NEFES ALIYOR

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 28.2.2015 03:02:36

Bu konu hakkından doktorunuzdan bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır süreç için.

ugur oguzbey - 26.2.2015 10:35:14

Hocam cocugum 1 aylik kistik fibrozis hastaligindan supelendiler topuk kaninda ter testine goturduk ama ter cikmiyor ne yapmamiz gerekiyor bu asamada

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 21.2.2015 20:58:09

Tahlil sonuçları muayene ile birlikte değerlendirilmelidir. Çocuğunuzu muayene eden doktorunuza danışmanız daha sağlıklı olacaktır.

gökhan - 18.2.2015 15:54:13

mrh hocam topuk kanında ilk deger kistik fibrozis 96 çıktı ikinci topuk kanında 123 değerleri çıktı bizim bebek 35 günlük sevk ettiler ter testi için sizce korkulacak birşey varmıdır

YORUM EKLE