Ter testi  kistik fibrozis denilen önemli bir hastalığın olmadığının gösterilmesi için yapılması gereken testtir. Bu test kolun terletilmesi ile yapılmaktadır ve her yaşta yapılabilir. Ağrı veya acı vermez. Kolay uygulanabilen bir testtir.
Ter testi kistik fibrozis adındaki doğumsal bir hastalığın teşhisini koymak için kullanılan bir testtir. Bu testte hastanın ön kolundan ter bezleri uyarıldıktan sonra ter toplanarak ve terde klor oranı ölçülerek yapılan bir testtir. 

Maalesef ülkemizde, teşhis edilemediğinden bu hastaların büyük çoğunluğu tanı konup tedavi edilmediğinden ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalınmaktadır. Çünkü kistik fibrozis teşhisinde tanısında kullanılan ter testi belirli merkezlerde yapılabilmektedir. Testin yapılması için eğitilmiş personelin olması çok önemlidir.
Ter testi yüksek çıkarsa kistik fibrozis yönünden ileri tetkik edilmelidir. 

Dikkat edilmesi gerekenler

Bu testin doğru sonuç verebilmesi için test yapılma tarihinden önceki akşam çocuğunuza banyo yaptırmanız gerekmektedir. Aynı zamanda 1 gün öncesinde ve test günü fazla koşmaması, yorulmaması gerekmektedir. Test yaptırmaya gelirken çocuğunuzun her iki kolunu bileklerinden dirseklerine kadar bol sabunlu suyla yıkamanız gerekmektedir.
Test için açlık veya tokluk önemli değildir

Ter testi yapılışını videodan izlemek için tıklayınız

 479