Hastalanırsam ne yapmalıyım?

2009 yılında Pandemik A(H1N1) gribi geçiren insanların çoğunda hastalık orta şiddette seyretmiş ve mevsimsel gripte olduğu gibi ilaç tedavisi gerekmemiştir. Eğer hastalandıysanız veya hastalık belirtilerini gösteriyorsanız evde istirahat ediniz ve çevrenizdeki kişilerden de onlara bulaştırmamak için uzak durunuz. Aşağıda belirtilen acil müdahele gerektiren durumlarda hemen sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Bununla birlikte, grip olduğunda komplikasyon geliştirmeye yatkın, risk grubunda olan kişiler hastalandıklarında sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. 

2009 yılında Pandemik A(H1N1) gribi geçiren insanların çoğunda hastalık orta şiddette seyretmiş ve mevsimsel gripte olduğu gibi ilaç tedavisi gerekmemiştir. Eğer hastalandıysanız veya hastalık belirtilerini gösteriyorsanız evde istirahat ediniz ve çevrenizdeki kişilerden de onlara bulaştırmamak için uzak durunuz. Aşağıda belirtilen acil müdahele gerektiren (link) durumlarda hemen sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Bununla birlikte, grip olduğunda komplikasyon geliştirmeye yatkın, risk grubunda olan kişiler (Link) hastalandıklarında sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

 

Çocuklardaki acil müdahale gerektiren belirtiler nelerdir?

Hızlı veya zor nefes alma
Vücutta solgunluk ya da morarma
Beslenememe, yeterli sıvı alamama
Uyarılara cevapta azalma ve uykuya meyil
Aşırı huzursuzluk
Ateşle beraber döküntü görülmesi

Grip benzeri bulgular düzelirken yeniden ateş ve şiddetli öksürüğün başlaması

Pandemik gribi tedavi eden ilaçlar var mıdır?

Evet. Pandemik A(H1N1) Gribin tedavisi için doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Ancak, antiviral ilaçlar, doktor tarafından önerilmedikçe, reçetesiz olarak kullanılmamalıdır.

 

Erişkinlerde acil müdahale gerektiren belirtiler nelerdir?

Solunum Sıkıntısı
Sık Sık Nefes Alıp Verme
Bilinç Bulanıklığı
Aşırı İshal Ve Kusma
Aşırı Halsizlik

 

 

 3925