Doç. Dr. Ahmet AKÇAY
 
 
 Ürtiker ile egzama arasındaki fark nedir?
Okunma : 8524
Ürtiker tüm vücutta görülen ve halkalar şeklinde kızarıklık ve kaşıntı ile kendini gösterir. Genellikle 1-2 hafta içinde düzelir ve tekrarlamaz. Egzama ise bebeklik döneminde yüzde yanaklarda görülür. Yaş büyüdükçe eklem yerlerinde özellikle el ve ayak bileğinde dizlerin arakasında olmaya eğilimlidir. Banyodan sonra cilt kuruması sık gözlenir. Tekrarlayıcıdır.
 
Sonuç olarak egzaman daha çok eklem yerlerinde kaşıntılı kızarıklık yaparı,  tekrarlayıcıdır, ciltte kuruma yapar, ürtiker ise eklemelerden ziyade tüm vücutta döküntü yapar, döküntüler halkalar şeklindedir.

Etiketler: ürtiker, egzama
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)

 
Adınız:


Yorumunuz:
Yorum
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY 03.12.2015 23:01:32
Görmeden bir yorum yapmam sağlıklı olmayacaktır. Bir çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmenizde fayda var.
Yorum
murti 03.12.2015 15:34:35
slm hocam.benim kızım 1 ay kadar once öksürük burun akıntısı ve ateş şikayetiyle doktora goturdum.sırtının sağında ve solundada iğne ucundan küçük kırmızı kabarcıklar çıkmıştı.doktor baktı ve kendiliğinden geçer dedi.penisilinin yarısını iğne olarak vurdurdu.penisilinden hemen sonra boyun civarında bi kabartı oluştu ve bir kaç dakika sonra geçti.bir iki hafta sonra sırtındaki isilik tarzı kabarcıklar tamamen kaybolmayınca başka bir doktora goturdum.doktor bakar bakmaz bu egzama dedi.sırtını çekyata sürüyor bazen kızım kaşıntıdan ensesini boynunu kaşıyor.3 tane antibiyotik iğne yazdı öksürük ve burun akıntısı için.onları vurduk bitti 3-4 gün oldu.dün akşam banyodan sonra bacak arasında küçük isilikler oluştu ve birazda boynunda.sabah baktık geçmişti.yarın yine farklı bir doktora gidicez kafam karmakarışık.egzamamı kurdeşenmi
Yorum
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY 21.02.2015 20:55:06
Ürtikerin bir çok nedeni olabilir. En sık nedeni ise enfeksiyonlardır. 6 hafta geçmeyen ürtikeri mutlaka çocuk alerji uzmanı görmelidir. Çocuk alerji uzmanına gittiğinizden emin olmalısınız. Teşhisin doğru konulması kesin tedavi için çok önemlidir. Çocuk alerji uzmanı tarafından ciltten alerji testi yapılmasına dikkat etmelisiniz.
Yorum
emine sayın 15.02.2015 23:18:11
hocam benim oğlum 4 yaşında 2 yıldır vücudunda önce su toplanması gibi küçük yaralar çıkıyor sonra yaraların izi kalıyor ürtiker dediler 2 hafta geçiyor alerji testi yaptırdık birçok gıdaya var dediler yedirmedim üniversiteye götürdüm manisa celalbayer çocuk alerjisine orda da bişey yok yedir dediler ben uşakta yaşıyorum ne yapmalıyım bana yardımcı olurmusunuz çocuğum hiç bişey yemiyor korkuyor kaşınıcam diye
Yorum
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY 18.12.2014 01:18:48
Bebeğinizi bir çocuk alerji uzmanına götürmenizi tavsiye ederim.
Yorum
sanssiz 18.12.2014 00:05:05
Mrb benim bebegim bes aylim.ve once.kulak arkasinda daha sonra yanaklarinda kabarikliklar cikti ayak bilekleri debamli soyuluyo gakat vucudundaki kirmizi minik.benekler bi yok oluyo bi tekrarliyo sizce nedir hangi bolum doktoruna gourmeliyim.ltfn cvplayin
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Prof. Dr. Ahmet AKÇAY veya ahmetakcay.com sorumlu tutulamaz.