Ürtikerin (kurdeşen) Sıklığı nedir

Ürtiker yani kurdeşen her beş çocuktan birinde görülen bir cilt alerjisidir. Diğer adı da dabazdır. Astım, alerjik nezle ve egzaması olan çocukların yarısında kurdeşen görülür. Yani kurdeşen çok sık görülen bir hastalık olduğu için bilinmesinde fayda vardır.

Kurdeşen (Ürtiker) Sıklığı Nedir?

Çocuklarda hastanelerin aciline başvuruya neden olan en sık alerjik cilt rahatsızlığıdır. Her beş çocuğun birinde ömrü boyunca mutlaka ürtiker gelişmektedir. Astım, alerjik nezle, egzama gibi alerjik hastalığı olan her iki çocuğun birinde mutlaka ürtiker gelişmektedir.

Kurdeşen Nasıl Gelişir?

Çocuğun vücudunda ani başlayan, ciltten hafif kabarık, pembe kırmızı renkte, sınırları belirgin, çeşitli şekil ve büyüklükte olabilen kaşıntılı deri lezyonlarına ürtiker denir. Ürtikere halk arasında “kurdeşen”, “dabaz” da denilmektedir. Bu kırmızı döküntüler genelde basmakla solar. Birisi geçerken diğeri başlar. Aileleri korkutur. Panikletir.

Bazen bu kaşıntılı kızarıklıklarla beraber dudakta, dilde, göz etrafında, ayak bileği ve el bileği gibi eklem yerlerinde şişmeler de görülebilir. Bu şişmelere anjioödem denilmektedir. Ürtiker gelişen çocukların yarısında bu anjioödem görülmektedir.  Bu anjiödemler nedeniyle bazen çocukların yürümesi de kısıtlanabilir.

Kurdeşen Ciddi Bir Durum Mudur?

Genelde hafif geçmekle birlikte bazen ciddi seyreder. Özellikle gıda ve ilaç alerjilerinde nefes sıkışması, tansiyonda düşme gibi alerjik şoka neden olabilir. Bu nedenle ciddi vakaların mutlaka hastaneye götürülmesi gerekir.

 16299