Her çocuğun sık sık yaşadığı bir sorundur öksürük.  Öksürük deyip geçmemek gerek. Öksürük, ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Özellikle uzun süren öksürük mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Çocuklarınızın öksürüklerini dikkatle dinlemelisiniz. Şuan belki 'Öksürük dinleyerek ne anlayacağız?' diyebilirsiniz. Ancak bu yazımızdan sonra öksürük çeşitleriyle ilgili detaylı bilgi elde edeceksiniz.
 

 

Öksürüğe ne zaman 'uzun' sıfatını ekleriz?

 
Çocuğunuzun öksürüğü başladı ve durmuyor.Üstelik 2 haftadır devam ediyor. O zaman çocuğunuzun öksürüğünü uzun süren öksürük kategorisine ekleriz. Bu durumda çocuğunuzun öksürüğünün altında yatan neden mutlaka araştırılmalı.
 

Öksürük var öksürük var.

 Öksürük çeşitleri nelerdir? Eğer çocuğunuzda balgamlı ve yüksek ateşle birlikte öksürük varsa zaturre belirtisi olabilir. Boğulur şekilde ve arkasından kusma oluyorsa öksürüyor ise boğmacadan, havlar şekilde öksürüyorsa kruptan şüphelenebilir. Ötme şeklinde öksürük ise psikolojik öksürüğün ipucu olabilir.
 

Öksürük bazen de astımın belirtisi olabilir. Astımda görülen öksürüğün özellikleri nelerdir?

· Kuru öksürük varsa,
· Öksürük özellikle uyuduktan 1-2 saat sonra veya sabaha doğru oluyorsa,
· Öksürük veya hışıltı nedeniyle gece uyanmaları oluyorsa,
· Oyun oynadıktan veya egzersiz yaptıktan sonra öksürük artıyorsa, Balgamın çok zor çıktığı öksürük varsa astımdan şüphelenilebilir.
 
Dediğimiz gibi öksürük var öksürük var. Her öksürüğün altında bir hastalık arayarak kendinizi endişelendirmeyin. Yapılan araştırmalara göre sağlıklı çocuklar 1 ay içinde ortalama 10 kez öksürüyor. Bu nedenden dolayı rahatsız etmeyen tek tük öksürüklerden korkmamak lazım.

Uzun süren öksürükler hangi durumlarda hastalık belirtisidir?

·  Göğüste hışıltı varsa,
·  Kalp rahatsızlığı varsa,
·  Göğüs ağrısı varsa,
·  Nefes sıkışması, sık nefes alıp verme durumlarında,
·  Çomak parmak varsa,
·  Morarma varsa,
·  Koşmayla öksürük veya nefes sıkışması oluyorsa,
·  Beslenme problemleri varsa,
·  Kanlı balgam varsa öksürüğün nedeni araştırılmalıdır.
 
1 ayda 10 öksürük normal, 2 haftadır devam eden öksürük ise uzun süren öksürük dedik. Peki 2 haftadan fazla sürüyorsa öksürük? 4 haftadır devam eden öksürüğe ise kronik öksürük diyoruz. Kronik öksrüğün birçok nedeni olabilir ve bu yüzden de elde edilen bilgilere göre inceleme yapmak gerekir.
 

Kronik öksürüğün nedenleri nelerdir?

 ·  Astım
·  Bağışıklık yetmezliği
·  Fıstık, fındık gibi besinlerin akciğerlere kaçması
·  Yutma bozuklukları (zekası normal olmayan çocuklarda sıktır)
·  Verem
·  Kistik fibroz
·  Doğumsal nedenler
·  Bronşektazi
·  Kalp hastalıkları
·  Reflü

1 aydan uzun süren öksürüğün en sık nedenlerinden birisi astımdır. Astım belirtisi sadece öksürük olabilir. Nefes sıkışması olmayabilir.

 Ne Yapmalıyım?

Kronik öksürük durumunda yani 4 haftadan daha uzun süren öksürükte yapmanız gereken şey ; mutlaka çocuk alerji doktoruna gitmelisiniz. Kronik öksürük tedavi edilmez ise, akciğerlerde kalıcı harabiyetler gelişebilir ve tedavisi mümkün olan hastalık tedavi edilemez hale gelir.
 
Uzun süren öksürükte ve kronik öksürükte neden bulunduktan sonra nedene göre tedavi edilir. Balgamlı öksürükler genellikle enfeksiyon nedenli olduklarından antibiyotik verilir ve kuru öksürükler astım yönünden incelenmelidir.
 
Özellikle 1 aydan uzun süren öksürüğü olan çocukların alerjik hastalıklar konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuk alerji uzmanları (diğer adı çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) çocuklardaki astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış diploması olan uzmanlardır. Bu nedenle 1 aydan uzun süren öksürüğü olan çocukların çocuk alerji uzmanı tarafından değeğrlendirilmesinde fayda vardır.
 
 
 

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
UZUN SÜREN ÖKSÜRÜK İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 20.12.2015 22:24:24

Merhaba, doktorunuz tarafından değerlendirilmenizde fayda var.

fatma - 12.12.2015 19:22:07

Öncelikle merhaba , yaklaşık iki hafta oldu ama oksurugum kesilmedi.bogazimda balgam var ama cok zor çıkartamiyorum.birkere çıkarttım sarı renkte idi.halsizlik , kilo kaybı ,var acaba verem miyim ? Daha kan kusmadan doktora gitmeli miyim ? Acil cevabinizi bekliyorum.şimdiden teşekkür ederim ( 14 yasindayim )

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 2.11.2015 22:14:18

Öksürüğün bir çok nedeni olabilir. Yazımızda da okuduğunuz üzere uzun süre devam eden öksürük astım belirtileri arasındadır. 0-18 yaş arasına çocuk alerji uzmanı bakarken 18 yaş üzerine yetişkin alerji uzmanı bakmaktadır.

Yunus - 30.10.2015 09:31:19

Çok öksürüyorum

Nazlı - 31.3.2015 01:12:22

Getiricem hocam adresinizi numaranızı aldım zaten Polen lerde çıkıyor yaza giriş kışa giriş bahara geçiş bizim için hep bir ay süren öksürük morarma kusma demek çok üzülüyorum kızım için burda fayda bulamadık tek umudumuz sizsiniz

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 15.3.2015 16:16:55

Getirirseniz elimden geleni yaparım elbette.

Nazli - 14.3.2015 00:59:37

Hocam kızım 5 yaşında 3 yasinda alerjik astım var dediler suan asiri öksürük var 20 gün oldu antibiyotik ventolin gitmedimiz doktor kalmadı hala bogulacak sekilde öksürük morarma gece hiç uyuyamiyor saatlerce hic durmadan öksürüyor sora kusma balgam acile zor yetiştirdik öksürmek ten nefes alamıyor du size getirmek istiyoruz hocam

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 17.1.2015 23:11:49

Ben çocuk alerji uzmanıyım Fatih Bey, yetişkin alerji uzmanına danışmanızda fayda var. Geçmiş olsun

fatih - 17.1.2015 19:51:09

gecen sene kalp krisi gecirdimkalp ilsçlarini alıyoru fakatondansonra bende öksürük başladıacaba ilaclarin bir yan tesirimidir

YORUM EKLE