Valfli Nebulizatör (Tobi için)

Valfli Nebulizatör Kullanım Tekniği (Tobi gibi pahalı ilaçlar için)

1.       Nebulizatörü çantasından çıkartınız

2.       Hortumun bir ucunu nebulizatöre bir ucunu haznenin altına yerleştiriniz.

3.       İlacı paketinden çıkartınız. Hazne içine boşaltınız. 2-3 cc ilave serum fizyolojik koymanız ilaçtan yararlanmayı artırmaktadır. (100 cc’lik serum fizyolojik alabilirsiniz). Çocuk çok huzursuz oluyorsa konulmayabilir.

4.       Makinanın fişini takınız ve düğmesini basınız.

5.       Haznenin üstündeki düğmeyi ağızlık yönünde çevirdiğinizden buhar oluşmaya başlar. Buhar gelmeyecek şekilde çeviriniz. Derin nefes alındığında valf devreye girer ve üstteki yeşil boncuk hareket eder. Nefes alınmasıyla buhar oluşur. Nefes verince valf kapanır. İşlem uzun sürebilir ancak ilaçtan faydalanıp en üst düzeydedir. Çok pahalı ilaçlar bu tür hazneyle kullanılmalıdır.

6.       Nubulizasyon haznesinde ilaç bitince uygulamayı bitirebilirisiniz. Buhar gelmemeye başlayınca hazne içini kontrol ediniz.

7.       Uygulama sonrası küçük çocuklar su içmesi veya beslenmesi önerilir. Büyük çocuklar ise dişlerini fırçalaması veya su ile gargara etmesi önerilmektedir. Bu uygulama ile ağız içinde mantar oluşumu engellenmiş olmaktadır.

8.       Her uygulama sonrası hazneyi sudan geçiriniz. Haftada bir sabunlu su ile yıkayınız ve bol su ile durulayınız. 1-2 ayda bir hazne setini değiştirmeniz uygun olabilir

9.       Uygulama bittikten sonra fişini çekmeyi unutmayınız.

10.    Nebulizatör filtresini kullanım talimatının önerdiği sürelerde değiştiriniz. 

11.    Nebulizatörü kullanım talimatından daha uzun çalıştırmayınız.

Valfli Nebulizatör (Tobi için) İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE