yemek-secmeyi-engelleyecek-oneriler

Yemek Seçmeyi Engelleyecek Öneriler

Çocukların Yemek Seçmesini Engellemek Zordur Ancak Bazı Yöntemler İle Bu Zorluk En Aza İndirimeye Çalışılabilir.

Anne ve babaların en sık yaşadığı sorunlardan biri çocukların yemek seçmesi ve iştahsız olmasıdır. Uzmanlar bu sorun için bazı çözüm önerileri getirerek çocukların beslenmesine olumlu katkılar sağlamak için çalışıyorlar.

Çocuklar yaklaşık 2 yaşından başlayarak kendi özgün kas becerilerine sahip olurlar. Bu kas becerisi bir çok alanda olduğu gibi yemek yerkende bağımsız olabilmeyi sağlamaktadır. Bu yaş çocuklar kendi kendilerine çatal kaşık kullanabilmekte ancak genellikle ebeveyn ve bakıcıları tarafından yemek yemeleri sağlanmaktadır.

Çocuklar evde yaşayan anne baba ve diğer bireylerin davranışlarını taklit eder ve buna bağlı davranış şeklleri geliştirirler. Bu nedenle ebeveynlerin davranışlarının olumlu olması da bir o kadar önem kazanır.

Öncelikle Yemek Seçme Nedenlerini Saptayın

Anne sütünden ek besinlere geçildiği dönemde besinler tek tek bebeğe tattırılmadıysa ve genelde bulamaç bir beslenme tarzı benimsendiyse çocuk tadını bilmediği besinleri reddeder.

Bu dönemde çocuklar kendini ispatlamaya çalışır ve tercihlerini ön plana almak ister. Zorlama ve ısrardan hoşlanmaz ve bu zorlamalara zıt davranış geliştirerek yemek yemeyi reddedebilirler, yemek seçebilirler.

Çocuğun çevreye olan ilgisi yemek yemeyi ikinci plana atmasına neden olabilir, daha çok psikolojik nedenlerle çocuklar yemek seçer. Seçtiği besinle ilgili geçmişte yaşadığı olumsuz bir duygusu o besini daha sonraları reddetme nedeni olabilir. Örneğin A yemeği çocuğa bir kez zorla yedirilmişse, çocuk o besine karşı tepki oluşturabilir.

Televizyon karşısında veya ayaküstü yemek yemeleri dikkatlerini yemeye vermelerini engeller ve bir sonraki öğünde de yemeği reddetme davranışı gösterebilirler.

Yemeklerin hazırlama ve sunuş biçimi de yine yemek seçme nedenleri arasındadır.

Yemeklerinizi mutlaka aynı masada ailece yiyin. Aynı yemekten onun tabağına yiyebileceği miktarda koyun, sizin yediğinizi gördükçe o da taklit edecek ve yemeye başlayacaktır.

Özellikle sebzeleri değişik formlarda hazırlayın, bir sefer sulu yemek içinde sunduysanız, sonrasında böreğin içinde, sonrasında etin yanına garnitür olarak verebilirsiniz.

Tutarlı Davranın

Onun Tercihlerini Göz Önünde Bulundurun

Çocuğunuza Örnek Olun

İştahını Kapayacak Abur Cuburları Yemek Öncesi Vermeyin

Alıntı: Hürriyet Aile

Yemek Seçmeyi Engelleyecek Öneriler İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE