Yılda 3 Milyon Kişiyi Öldüren Hastalık: KOAH

Yılda 3 Milyon Kişiyi Öldüren Hastalık: KOAH

Yılda 3 milyon kişinin ölümüne neden olan bir hastalık var ve biz bunun farkında değiliz. Adını duymuş olabilirsiniz. Ama nedenlerini, belirtilerini ne kadar iyi biliyorsunuz? Belki sizde olan bir hastalık ama bunun farkında değilsiniz. Böyle ciddi bir hastalık olmasına rağmen KOAH hastası olan kişilerin yarısı hasta olduklarını bilmiyorlar. Peki gerçekten nedir KOAH hastalığı? Dünya KOAH Günü’yle bu farkındalığı arttırmak amaçlanıyor. Böyle bir günde farkındalığa bizim de bir katkımız olsun diye bu yazıyı yazdık. 

KOAH Nedir?

KOAH , nefes yollarında mikrobik olmayan bir iltihaplanmaya bağlı oluşan ve tedavi olunmazsa sürekli ilerleyen hatta ölüme neden olan bir akciğer hastalığıdır.

KOAH Dünyada ölüm nedenleri arasında 4. sırada !

KOAH hastalığı çok az bilinse de dünyada ölüm nedenleri arasında 4. sırada yer alıyor.  Türkiye’deki ölüm nedenlerinden ise 3. sırada. Ölümlerin bu kadar çok olmasının nedeni erken teşhisin konulamamasından kaynaklanıyor aslında. Bu kadar ciddi bir hastalık olmasına rağmen ülkemizde bulunan 3-5 milyona yakın KOAH’lı hastanın sadece 300-500 bini kendisinde hastalık olduğunu biliyor. Dünya KOAH Günü ile dünyada KOAH hastalığına dikkat çekmek, erken teşhisleri artırmak, KOAH hastalığının farkındalığını artırmak amaçlanıyor.

Bende KOAH Olabilir Mi?

 Sigara kullanımı KOAH’ın en yaygın nedenlerinden. Sigara içiyorsanız, öksürük, balgam, nefes darlığı şikayetleriniz var ve uzun süredir devam ediyorsa KOAH’dan şüphelenmelisiniz. Öksürük ve balgam çıkarma başlarda yalnızca sabahları görülür. Balgam çok az miktarda çıkar. Hastalar genellikle bu şikayetleri önemsemezler ve sigara içmenin doğal bir sonucu olarak görürler. Eğer nefesiniz daralıyorsa ve sigara da içiyorsanız daha fazla gecikmeyin ve göğüs hastalıkları uzmanına başvurup bir solunum testi yaptırın.

Sigarayı Bırakmak KOAH Tedavisinde İlk Adım !

Sigaranın bırakılması KOAH teşhisinden sonra yapılması gereken ilk adım olmakla kalmıyor tedavinin en önemli kısmını kapsıyor. Tozlu ve dumanlı ortamlarda bulunmamak ve çalışmamak ve düzenli ilaç tedavisiyle hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabiliyor hatta durdurulabiliyor. Eğer nefesiniz daralıyorsa ve sigara da içiyorsanız daha fazla gecikmeyin ve göğüs hastalıkları uzmanına başvurup bir solunum testi yaptırın.

Sigaranın zararlarını saymamıza gerek yok. Birçoğumuz bunun farkında. Sigara içmek değil sigara içilen ortamda bulunmak bile bizlere çok fazla zarar veriyor. Özellikle astımlı çocukların, astımlı insanların yanında kesinlikle sigara içilmemeli, astım hastalığı olanlar sigara dumanı olan ortamdan uzak durmalı.

UNUTMAYIN! Yalnızca kendinizi değil çocuklarınızı da zehirliyorsunuz.

Bu yazı farklı kaynaklardan alıntı yapılarak düzenlenmiştir.

Yılda 3 Milyon Kişiyi Öldüren Hastalık: KOAH İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE